logo SVOL tisk

Problematice lesní pedagogiky začal SVOL věnovat větší pozornost v roce 2009. V červnu téhož roku uspořádal pro své členy v Hradci Králové odborný seminář s názvem „Lesní pedagogika pro vedoucí pracovníky a zaměstnance městských lesních správ".

V roce 2010 se SVOL přihlásil k dokumentu "Jednotný postup pro realizaci lesní pedagogiky u lesnických subjektů v ČR", který připravila pracovní skupina založená ředitelem odboru koncepcí a ekonomiky lesního hospodářství Ministerstva zemědělství. V roce 2012  připojil svůj podpis k naplňování této koncepce v období 2012-2014, o dva roky později se zavázal k plnění "Akčního plánu na období 2014-2016". V roce 2013 se SVOL přihlásil k textu tzv. "Staroranské deklarace".

Aktivity členů SVOL

V současné době se lesní pedagogikou zabývá více než 40 členů SVOL. Kromě Ostravských městských lesů a Lesů hl. m. Prahy, kteří byli průkopníky lesní pedagogiky v České republice, se jedná např. o lesní majetky Arcibiskupské lesa a statky Olomouc, Brno, B. F. P. Lesy a statky T. Bati, Borohrádek, Česká Lípa, České Budějovice, Český Brod, Český Krumlov, Dačice, Domažlice, Doksy, Hradec Králové, Cheb, Chomutov, Chrudim, Jan Kolowrat Krakowský, Jáchymov, Jihlava, Karlovy Vary, Kašperské Hory, Kinský dal Borgo, Kinský Žďár, Lesy Zbiroh, Klatovy, Kristina Colloredo Mannsfeld, Lesní družstvo obcí Vysoké Chvojno, Lesní družstvo obcí se sídlem v Přibyslavi, Lesní společnost obcí Karasín, Alexandre Lobkowicz, Náchod, Náměšť nad Oslavou, Olomouc, Pelhřimov, Pernarec, Písek, Plzeň, Prachatice, Rožnov pod Radhoštěm, Sušice, Tábor, Trutnov, Strážov, Šternberk, Švihov, Znojmo, Zlín, Žlutice, Křižovnické lesy, ŠLP Křtiny a další.

V roce 2021 uspořádali členové SVOL v regionech 420 akcí lesní pedagogiky, kterých se zúčastnilo 27 440 návštěvníků. Většinu akcí (360) tvořily akce pro pozvané mateřské a základní školy (8869). Navíc branami ekologického centra Lesů hl. m. Prahy PRALES (Pražské lesní středisko) prošlo v roce 2021 deset tisíc účastníků. 

SVOL a lesní pedagogika
Z akce lesní pedagogiky v Chrudimi.

SVOL a lesní pedagogika
Z akce lesní pedagogiky v Chrudimi.

SVOL a lesní pedagogika
Z akce lesní pedagogiky pořádané Lesy města Písek s. r. o.

SVOL a lesní pedagogika
Z akce lesní pedagogiky Správy veřejného statku města Plzně na Sofronce.