logo SVOL tisk

Vydat se do lesa může každý a kdykoliv. Ale den, kdy vlastníci obecních, soukromých a církevních lesů prostřednictvím akce pro veřejnost osobně „otevírají“ své lesy… Takový den je jen jeden! Nejbližší termín připadá na sobotu 13. května 2023.

Zaškrtněte si datum akce „Den otevřených lesů“, kterou pořádá SVOL se svými členy, v kalendáři už nyní. Zima rychle uteče a máte se určitě na co těšit. Vlastníci lesů pro vás chystají komentované pochůzky v lese, ukázky lesnických prací, zalesňování a ukázky lesní pedagogiky.

  • Víte, jak dlouho roste strom, než se v jeho stínu můžete posadit?
  • Kolik litrů kyslíku vyrobí jeden strom za rok? Za jak dlouho ze semínka „vyroste dřevo“ na výrobu stolu?
  • Jaký je rozdíl mezi lesníkem a myslivcem?

Přijďte na akci Den otevřených lesů, kde se to všechno (a ještě mnohem víc) dozvíte.

Přímo ve „svém“ oblíbeném lese, do kterého jste zvyklí chodit, se potkáte s jeho majitelem. Můžete si s ním pohovořit o tom, jak se stará o svůj les, jak se vyrovnává se změnou klimatických podmínek, a navíc si můžete některé lesnické činnosti i sami vyzkoušet, něco pro přírodu udělat a zabavit své ratolesti.

DOL logo final RGB velké 1 

Na co se můžete těšit:

Pro děti jsou připraveny poznávací stezky s lesní tématikou (toho, co les poskytuje celé společnosti je hodně, ale funguje to jen díky správnému trvale udržitelnému hospodaření), ukázky práce s těžkou technikou i koňmi, setkání s lesníky a příklady jejich práce (od sázení stromků přes péči o ně až po těžbu), výcvik dravců, možnost vyrábět ze dřeva nebo lesních plodů, ochutnat místní dobroty.

„Společným mottem akce je ukázat, proč je v lese potřeba hospodařit a jak o ně my, vlastníci nestátních lesů, pečujeme. Vlastní program akce se ale bude na jednotlivých majetcích přihlášených členů, lišit,“ vysvětluje tajemnice SVOL Marie Růžková. „Souvisí to samozřejmě s velikostí majetku a možnostmi. U drobného vlastníka se návštěvníci akce mohou spíše těšit na komornější program – třeba právě komentovanou procházku lesem, která má bezpochyby své kouzlo. V nabídce cestovních kanceláří ji určitě nenajdete. U větších vlastníků bude náplň akce více dynamická, se spoustou příležitostí vidět práci lesníků v praxi a leccos si užít doslova na vlastní kůži.“

Na podrobnější program jednotlivých vlastníků lesa se můžete od března 2023 podívat v naší interaktivní mapě.

Prvního ročníku Dne otevřených dveří, který se konal 18. 6. 2022, se zúčastnilo 36 členů SVOL (soukromé, obecní i církevní majetky), akce zaujala i ministra zemědělství Zdeňka Nekulu. Do akce se zapojily majetky různých výměr od 14 ha po téměř 42 tisíc ha. Přišly tisíce lidí a ohlasy byly velmi pozitivní. 

„Z úspěchu prvního ročníku jsme měli velkou radost. Akce Den otevřených lesů se ukázala být dobrou příležitostí k tomu, abychom přímo v lese, prostřednictvím zajímavého programu, veřejnost seznámili s principy trvale udržitelného hospodaření v lese a názorně ukázali, že vlastníci lesa nebo jejich zaměstnanci péči o les rozumějí. Že si jako odborníci, kteří svému vlastnímu lesu nejlépe rozumějí, zaslouží daleko větší důvěru i volnější ruce například ze strany legislativy, než jakou měli v posledních několika desítkách let,“ uvádí předseda SVOL Jiří Svoboda.