logo SVOL tisk

26. června 2024 schválila vláda České republiky Surovinovou politiku pro dřevo. Tento krok SVOL jednoznačně kvituje.

O prohlášení dřeva jako strategické suroviny ve vládním strategickém materiálu usiluje SVOL od roku 2020. Velmi proto přivítal, že vláda Petra Fialy uložila Ministerstvu zemědělství, Ministerstvu obchodu a průmyslu a Ministerstvu životního prostředí společný úkol ve spolupráci s dalšími členy Stálé pracovní skupiny pro Surovinovou politiku pro dřevo při Radě vlády pro energetickou a surovinovou politiku ČR. Členem této Stálé pracovní skupiny byl za SVOL nominován Petr Bláha, první místopředseda SVOL a současně předseda Komory církevních lesů. 

Stálá pracovní skupina bude monitorovat, vyhodnocovat a navrhovat vládě ČR konkrétní opatření vyplývající ze schválené Surovinové politiky pro dřevo. 

Surovinová politika pro dřevo navazuje na Koncepci státní lesnické politiky do roku 2035, a to v oblasti zpracování a využívání dřeva jako obnovitelné suroviny a nejdůležitějšího produktu lesního hospodářství. Lesním hospodářstvím se tento dokument zabývá jen do té míry, aby bylo možné předpovědět objem a strukturu dřeva, které vyroste v lesích v České republice a které bude v příštích desetiletích dostupné pro těžbu a zpracování. To vše při zohlednění cílů ochrany přírody a ochrany klimatu s cílem poskytnout rámec pro investice do zpracovatelského průmyslu, stavebnictví a dalších navazujících odvětví.

Dřevo je strategickou komoditou, která má řadu předností, z nichž v době měnícího se klimatu rezonuje zejména ukládání atmosférického uhlíku. Jeden metr krychlový surového dřeva obsahuje až 250 kilogramů uhlíku, což odpovídá zhruba 920 kg CO2. Ke zmírňování změny klimatu nejvíce přispívají dřevařské výrobky s dlouhou životností. Proto tento dokument nejvíce akcentuje stavby na bázi dřeva. Nelze však opomíjet i využití v chemickém či textilním průmyslu a v průmyslu biopaliv vyšších generací. 

Cílem strategie je větším uplatněním dřeva ve společnosti přispět k ochraně klimatu, inovativními technologiemi zajistit vyšší přidanou hodnotu lesnicko-dřevařského sektoru a dosáhnout tak efektivního využívání dřeva vypěstovaného v našich lesích. Pro efektivní nakládání se dřevem jako surovinou je tedy prioritní jeho materiálového využití či recyklace a až posléze energetické využití.

Priority stanovené Surovinovou politikou pro dřevo:

  • Zajistit dlouhodobě udržitelný dostatek dostupného dřeva pro tuzemský dřevozpracovatelský průmysl
  • Podporovat používání dřeva jako obnovitelné suroviny v odvětvích ekonomiky a běžném životě
  • Soustavně navyšovat produkci výrobků na bázi dřeva s vyšší přidanou hodnotou a navyšovat spotřebu na domácím trhu s cílem zvýšit využití surového dříví a primárně zpracovaného dříví

Hlavní cíle:

  • Zajištění trvalosti dřevní produkce pro tuzemské výrobce a snižování závislosti na importu výrobků ze dřeva
  • Vyšší uplatnění dřevní hmoty
  • Podpora a tvorba marketingu dřeva a dřevěných výrobků
  • Integrace výzkumu a vývoje s praxí
  • Zvyšování přidané hodnoty zpracování dřeva

Opatření k realizaci surovinové politiky:

  • Omezení zákonných povinností vlastníků lesů na nezbytné minimum zajišťující trvale udržitelné obhospodařování lesů, včetně jejich adaptace na změnu klimatu (Gestor: MZe)
  • Rozvoj stávajících finančních podpor směřujících do lesního hospodářství, zalesňování méně bonitních zemědělských půd, agrolesnictví a plantáží rychle rostoucích dřevin a posílení jejich zdrojů zejména s ohledem na programové prohlášení vlády, týkající se využití zisků ze státních lesů (Gestor: MZe; MF)
  • Rozvoj monitoringu a preventivních opatření vůči riziku lesních požárů, kalamitních stavů a škod způsobených zvěří (Gestor: MZe)
  • Úprava příslušných norem ČSN 73 řady 08, popřípadě normy ČSN 73 0540 ve prospěch vyššího využívání dřeva ve stavebnictví (Gestor: MPO; MV – GŘ HZS; Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví)
  • Analýza možností a na jejím základě zohlednění zvýšení podílu využívání dřeva ve veřejných zakázkách v rámci přípravy Akčního plánu udržitelného nakupování a minimálních standardů odpovědného veřejného zadávání pro stavební práce jako implementačního opatření Národní strategie veřejného zadávání (Gestor: MMR a MZe, ve spolupráci s MŽP a MPO).
  • Dosažení minimální míry využití 20 % podílu dřeva nebo jiných obnovitelných materiálů ve stavebních zakázkách na budovy a jejich rekonstrukce zadávaných MZe a jeho resortními organizacemi, zavedení příkladu dobré praxe a jejího širšího doporučení pro státní správu a odbornou veřejnost (Gestor: MZe)
  • Při příští novelizaci daňových předpisů zvážíme daňové zvýhodnění dřevostaveb (např. prostřednictvím zákona o dani z nemovitých věcí) (Gestor: MF)
  • V rámci kritérií pro podporu novostaveb z dotačních programů MŽP zvýhodnit podporu energeticky pasivních dřevostaveb (Gestor: MŽP)
  • Aktivní zapojení do evropské platformy pro dřevařskou politiku woodPoP (Gestor: MZe a MPO)
  • Podpora propagace dřeva prostřednictvím realizace osvětových akcí, výstav, konferencí a vydaných publikací (Gestor: MZe oslovující v rámci funkčních úkolů nebo veřejných zakázek zainteresované organizace)
  • Zajištění komunikace s veřejností prostřednictvím sociálních sítí, přednášek ve školách apod. (Gestor: Stálá pracovní skupina pro surovinovou politiku při Radě vlády pro energetickou a surovinovou strategii ČR)
  • Periodické vyhodnocování vývoje dostupnosti dřeva na podkladě Národní inventarizace lesů jako podkladu pro strategická, investiční a další rozhodování (Gestor: ÚHÚL)
  • Zajištění četnějšího vyhlašování výzev pro projekty v rámci grantových agentur ve prospěch většího využívání dřeva ve stavebnictví a nových technologií ve využívání dřeva (Gestor: GAČR, TAČR, NAZV, Grantová služba LČR)
  • Zpracování jednotné metodiky pro výpočet uhlíkové stopy budov z různých materiálů v rámci celého životního cyklu (Gestor: MŽP)
  • Adjustace stávající podpory k rozvoji nových nebo restrukturalizaci stávajících provozů ve vybraných segmentech dřevozpracovatelského průmyslu (Gestor: MPO a MZe)
  • Účinné prosazování materiálové recyklace odpadů obsahující dřevo, stanovením indikativních cílů pro materiálové využití odpadů obsahujících dřevo v rámci aktualizací Plánů odpadového hospodářství (Gestor: MŽP).

Kompletní Surovinová politika pro dřevo – dokument ke stažení

Ministerstvo zemědělství připravilo Průvodce využitím dřeva ve veřejných zakázkách, který uvádí možnosti vhodného využití dřeva ve veřejných zakázkách včetně uvedení příkladů dobré praxe:

Průvodce ve využití dřeva ve veřejných zakázkách - k dispozici zde