logo SVOL tisk

Festival dřeva: Zájmu o les není nikdy dost

2.10.2023

Cíl největší lesnicko-dřevařské akce v moravsko-slezském kraji je už mnoho let stejný. Přivést k zájmu o les a přírodu širokou veřejnost. „Pomalu začínáme oslovovat touto akcí druhou generaci,“ říká k tomu Ing. Vladimír Blahuta, ředitel společnosti Ostravské městské lesy a zeleň, která Festival dřeva pořádá.

S počasím to je podle slov pořadatelů za devatenáct ročníků historicky tak půl na půl. „Jen jednou jsme zrušili celý program, protože padaly proudy vody,“ vzpomíná Vladimír Blahuta. „Jinak máme vždy připravenou mokrou i suchou variantu a modlíme se za pěkné počasí.“ Což letos vyšlo jen částečně. Ale přestože během celého dne s různou intenzitou pršelo, do Bělského lesa se vypravily tisíce návštěvníků.

Že se v lese, který je oázou zeleně uprostřed městské zástavby, něco děje, na to přijde kdokoliv už po čichu. Naproti mu totiž jde nádherná vůně dřeva (line se zpod rukou lesníků demonstrujících práce v lese, ale také řemeslníků). Mísí se dohromady s vůněmi medu a dobrot. Nenudí se malí ani velcí.

Pro děti byla připravena řada zábavných soutěží a program Lesní pedagogiky s edukačním programem „Z domova do lesa“. „Není nad vlastní autentickou zkušenost,“ říká k tomu Vladimír Blahuta. „Děti, ale i dospělí, si nejlépe zapamatují to, co si mohou sami vyzkoušet nebo na co si sáhnou. Často jsou překvapení, co všechno péče o les obnáší. Nebo je překvapí skutečný význam lesa, zákonitosti, které v něm fungují… I když si jediný člověk, který z Festivalu dřeva půjde domů, přestane plést lesníka s myslivcem a nebo mu dojde, jak je potřeba se v lese chovat, má to celé smysl,“ usmívá se.

Ani letos nechyběla na Festivalu dřeva atraktivní soutěž v timber-sportu, sokolnická show, práce (i svezení) s koňmi a zábavný doprovodný program.