logo SVOL tisk

Den otevřených lesů pořádají nestátní vlastníci lesů už v sobotu 18. května

14.5.2024

Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) a jeho členové pořádají letos pro veřejnost již 3. ročník akce „Den otevřených lesů“. V sobotu 18. května se bude konat na 43 místech v celé republice.

„Stejně jako v předchozích letech chtějí nestátní vlastníci lesů a jejich zaměstnanci názorně ukázat návštěvníkům akce, jak k péči o svůj majetek přistupují, jak adaptují lesy na klimatickou změnu, proč je v lese důležité hospodařit a co to v praxi obnáší,“ uvádí Jiří Svoboda, předseda SVOL. „Protože nejlepší formou předání informací je zážitek, bude si veřejnost moct řadu lesnických činností v praxi vyzkoušet, pro děti jsou připravené stezky se zábavnými úkoly, lidé uvidí při práci třeba lesní dělníky s koňmi, nebo dřevorubce. Akce je určená pro širokou veřejnost, zejména rodiny s dětmi. Děti je potřeba vést k lásce k přírodě už odmalička, což považujeme za naši prioritu.“

Velikost majetků, které akci pořádají, se liší od několika hektarů až po největší majetky v republice.

Od místa konání se odvíjí program, který pořadatel návštěvníkům nabízí. „Pohybujeme se na široké škále od komorní komentované procházky lesem v doprovodu vlastníka až po velkou akci se zábavným programem a občerstvením. Vybere si opravdu každý,“ říká Jiří Svoboda. Někteří nestátní vlastníci pořádají akci již potřetí v řadě, jiní se přidávají premiérově. „Je to samozřejmě o interních kapacitách. Velmi si vážíme iniciativy každého člena SVOL, který se mezi pořadatele zařadil.“

Loni Den otevřených lesů přilákal na deset tisíc návštěvníků. Letos SVOL čeká podobnou účast. Nad akcí převzal osobní záštitu ministr zemědělství Marek Výborný, který osobně navštíví majetek pana Jerome Colloredo-Mannsfeld na Dobříši.

„Práce lesníků si nesmírně vážím, ať už hospodaří ve státních nebo v nestátních lesích. Starají se, aby lesy poskytovaly v co největší míře všechny své přínosy, ať už našemu zdraví, ochraně vody, půdy, místního klimatu a životního prostředí, anebo i produkci dřeva jako trvale obnovitelné suroviny. Lesníkům se podařilo v posledních letech překonat kůrovcovou kalamitu, vysadit rekordní množství stromů, a na řadě míst tak úspěšně obnovit lesy novými smíšenými porosty. Den otevřených lesů je pro lesníky skvělou příležitostí výsledky své práce představit a ukázat přímo v lese. Veřejnost tak má možnost se seznámit s běžnými lesnickými činnostmi, některé si i prakticky vyzkoušet, a lépe tak pochopit jejich význam, a tím i přínosy pro les a společnost. Jako ministerstvo zemědělství přispíváme na zdraví a odolnost našich lesů dotacemi, například na obnovu, zadržování vody v lesích nebo na používání technologií šetrných k životnímu prostředí, aby lesy poskytovaly užitky i následujícím generacím,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

Všechny pořadatele Dne otevřených lesů lze najít na webu www.denotevrenychlesu.cz

„Jsme v roce, kdy je na stole novela lesního i mysliveckého zákona. V souvislosti s tím se objevují v médiích často nepodložené informace, část veřejnosti podléhá v souvislosti s lesy nejrůznějším mýtům. Proto bychom rádi, kdyby si lidé našli čas ověřit si, že nestátní vlastníci lesů přistupují k péči o svůj majetek zodpovědně,“ říká Jiří Svoboda.

Podívejte se na video pozvánku: Den otevřených lesů 2024