logo SVOL tisk

Nestátní vlastníci „otevřeli“ své lesy veřejnosti

22.6.2022

Uplynulá sobota se na 48 místech v republice stala dějištěm premiérového ročníku akce při širokou veřejnost „Den otevřených lesů“.  Iniciátorem akce bylo Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL). Pestrý program na lesních majetcích členů, příležitost  poznat les očima jinak než běžný návštěvník a možnost vyzkoušet si některé lesnické činnosti se těšily velkému zájmu návštěvníků.

„Věříme, že po sobotním setkání s vlastníkem lesa nebo jeho zaměstnanci, kteří se o konkrétní les starají, mnoha lidem otevřel oči,“ vysvětluje Jiří Svoboda, předseda SVOL. „Den otevřených lesů se ukázal jako oboustranně příjemná šance vysvětlit přístup nestátních vlastníků lesa k trvale udržitelnému hospodaření a vysvětlit, za jakých okolností můžeme obnovit a zachovat takové lesy, na jaké jsme v kulturní krajině po staletí zvyklí.“

Nestátní vlastníci „otevřeli“ své lesy veřejnosti

Své lesy „otevřeli“ návštěvníkům vlastníci velkých i drobných majetků.  Podle možností pro návštěvníky připravili  komentovanéprocházkyve vlastním lese, , ukázky práce školkaře,  dřevorubce,   přibližování dřeva koněm, práce s lesní technikou nebo ukázky lesní pedagogiky.. Některé činnosti si mohli velcí i malí návštěvníci sami vyzkoušet.  Velkému zájmu se těšily například Lesy města Brna, které přivítaly kolem tisíce návštěvníků. „Lidé chodili v průběhu celého dne a mnozí zde strávili celý den díky bohatému programu a zajištěnému občerstvení. Každý návštěvník si našel to, co ho nejvíce zajímá,“ hodnotí akci za pořadatele Monika Neshybová. „Na stezku mladého lesníka šli zejména rodiče s dětmi. V obležení dětí byly i lesní dílničky umístěné v klimatizovaném skladu lesních školek. Větší děti i dospělí se nenechali ujít procházku s lesníky po lese s výkladem a se školkařem po lesních školkách. Velký zájem byl i o lesní techniku, kde si malí kluci mohli vyzkoušet kabinu štěpkovače, traktoru, odvozní soupravy nebo vyvážečky.“

Nestátní vlastníci „otevřeli“ své lesy veřejnosti

Pozitivně hodnotí Den otevřených lesů také Domažlické městské lesy, které pozvaly veřejnost do Zelenovského údolí. „Účastníci byli nadšení. Nám organizátorům vedle pochval za zajímavý program a organizaci, největší radost udělalo, že po návštěvnících nezbyl v lese žádný nepořádek, žádné poházené odpadky. To při takových akcích nebývá zvykem. Velký zájem veřejnosti nás potěšil, nečekali jsme tolik návštěvníků. Nápad SVOL uspořádat tuto celorepublikovou akci oceňujeme,“ hodnotí akci Markéta Skálová. Městský pivovar Domažlice u příležitosti akce uvařil jedenáctistupňový speciál Lesmistr, který pořadatelé nabízeli na řadě míst.

Nestátní vlastníci „otevřeli“ své lesy veřejnosti

Na akci Městských lesů Znojmo ho tak mohl ochutnat i ministr zemědělství Zdeněk Nekula, který Den otevřených lesů navštívil ve svém rodném kraji. „Lesy v posledních letech v důsledku sucha a klimatických změn čelí největší kůrovcové kalamitě. Na Ministerstvu zemědělství děláme vše pro to, aby zničené smrkové lesy nahradily odolné druhově pestré lesy. Loni vysázeli lesníci rekordních 155,7 milionu listnáčů, zatímco jehličnanů bylo 88 milionů sazenic. Zalesněná plocha dosahovala téměř 50 tisíc hektarů. Nikdy jsme neobnovovali lesy takovou rychlostí a v takovém rozsahu, jako v loňském roce. Chtěl bych proto i na tomto místě lesníkům poděkovat za všechno, co pro naše lesy a pro nás dělají,“ uvedl ministr.

Podívejte se na atmosféru Dne otevřených lesů na jednotlivých majetcích

TZ je ke stažení ZDE.