logo SVOL tisk

Evropský parlament v Bruselu zdobí strom ze Žďáru a české sklo

7.12.2022

Jedlička, která byla vybrána jako vánoční strom pro Evropský parlament v Bruselu, vyrostla na soukromém majetku Kinský Žďár, a. s. a byla poskytnuta jako dar. Díky ní je český strom v Bruselu skutečně český!

Čtyřmetrová jedle byla vypěstována v areálu barokního hospodářského dvora Lyra, který je a vždy byl nedílnou součástí zámeckého hospodářství ve Žďáru nad Sázavou.

"Jako místní patrioty, Evropany a podporovatele udržitelného hospodaření v lese po mnoho generací vlastníků a lesáků jsem pyšný, že krásný strom z našich lesů je symbolem naděje a inspirace pro členy Evropského Parlamentu. Ať svítí. Přejeme všem inspirující adventní dny a veselé Vánoce," říká místopředseda Komory soukromých lesů SVOL Constantin Kinský.

Strom byl původně pěstován za účelem vánoční výzdoby zámku Žďár nad Sázavou.  Jedle byla vysazena přibližně před 15 lety ve skupině stromů společně s dalšími jedlemi, smrky a borovicemi v prostoru mezi dvorem Lyra a Bránským rybníkem na nevelkém nelesním pozemku. Do Bruselu tak musela urazit více než tisíc kilometrů. Pomohla však naplnit myšlenku v rámci českého předsednictví EU ukázat tradiční „český strom“ a jeho prostřednictvím vynalézavost, řemeslnou zručnost a české tradice. Nyní ji totiž zdobí více než 400 ručně vytvořených foukaných skleněných ozdob ze sklárny Koulier. Ozdoby jsou v secesním dekoru a skláři na nich pracovali celý rok. Mezi ozdobami jsou tvary, které byly v Koulieru vyfoukány vůbec poprvé, skláři experimentovali od jara a výsledek je opravdu obdivuhodný. 

„Při pohledu na výsledek jsem opravdu pyšný a dojatý. Věřím, že jsme zahájili novou tradici, na kterou budou navazovat další předsednické země v následujících letech, protože je to skvělá možnost, jak přiblížit Evropské unii národní tradice jednotlivých členských zemí,“ říká europoslanec Tomás Zdechovský (KDU-ČSL, EPP), který za nápadem stojí.

Protože obchodní ředitelkou sklárny Koulier je majitelka zámku Loučeň Kateřina Šrámková, stojí totožně ozdobený strom také na zámku Loučeň, kde bude k vidění až do 15. ledna.

„Přípravám jsme se v naší sklárně věnovali dlouhé měsíce. Strom jsme dokonce cvičně zdobili už u nás, abychom vytvořili ozdoby na míru, aby byl zaplněn a decentně odekorován každý kousek. Myslím, že z reakcí všech zúčastněných se dá říct, že se nám to povedlo, a strom řadě lidí vyrazil dech,“ dodává Kateřina Šrámková.

Více o hospodaření člena Komory soukromých lesů SVOL:

Lesníci akciové společnosti Kinský Žďár, a.s. hospodaří na lesním majetku rodiny Kinských přírodě blízkým a trvale udržitelným způsobem hospodaření. Preferují nepasečné způsoby hospodaření a snaží se při obnově a výchově lesních porostů zvyšovat biodiverzitu a stabilitu lesních porostů.  Při obnově lesa využívají v maximální možné míře možností přirozené obnovy, holiny vzniklé kůrovcovou nebo živelnou nahodilou těžbou zalesňují pestrou směsí listnatých dřevin s využitím  přirozené obnovy a síje dřevin přípravných. Podsadbami smrkových porostů jedlí a bukem zvyšují zastoupení těchto dřevin v lesních porostech.  Zodpovědným přístupem zajišťují ochranu lesa proti kůrovcům a snaží se realizovat adaptační opatření v období klimatické změny. Směřují k postupnému přechodu na výběrný způsob hospodaření. V lesních porostech je pěstována jedle bělokorá (Abies alba), introdukovaná jedle kavkazská (Abies nordmanniana) je pěstována pouze na plantážích vánočních stromků na nelesních pozemcích nebo pod elektrovody.