Členové Platformy za novelizaci lesního zákona, pro zachování českých lesů pro budoucí generace, zabezpečení jejich stability, konkurenceschopnosti a odolnosti dnes předložili ministrovi zemědělství návrh novely zákona o lesích v paragrafovém znění.
Návrh společně připravili zástupci vlastníků lesů, lesníků, ochránců přírody, akademické sféry, lesnických a dřevozpracujících podniků a zaměstnavatelů v oboru jako podklad pro novelizaci zákona o lesích avizovanou ministerstvem zemědělství. . Návrh Platformy reflektuje schválenou Koncepci státní lesnické politiky do roku 2035. Jeho cílem je přispět k zachování lesů pro budoucí generace a odpovídajícím lesním hospodařením zabezpečit jejich stabilitu, konkurenceschopnost, odolnost a kvalitu ekologickou, produkční a sociální.
„Návrh, který společně předkládáme, umožňuje větší využití tvořivých sil přírody, snižuje byrokracii při správě lesa a umožňuje vlastníkovi lesa rozhodovat o optimálním způsobu hospodaření na svém majetku. Návrh definuje vhodná adaptační opatření, zejména prodloužení lhůt pro zalesnění holin a zajištění mladých lesních porostů. Navrhované snížení doby obmýtí pak dává možnost provádět změnu nevhodné druhové skladby lesů v rychlejším čase a reagovat na změny klimatu,“ říká Jiří Svoboda, předseda Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL).
Mezi priority nestátních vlastníků lesů patří mimo jiné vznik samostatných lesních úřadů. „Jsme přesvědčeni, že stávající systém je nevhodný a zastaralý a že by se jednalo o krok správným směrem ke zlepšení odborného fungování a dohledu státní správy lesů, její efektivity a úspory veřejných prostředků,“ dodává Jiří Svoboda.
Návrh Platformy řeší také pomoc státu drobným vlastníkům lesa zejména v krizových situacích, a to podporou jejich dobrovolného sdružování, což je dlouhodobě osvědčený model v Bavorsku, Rakousku, Finsku a dalších evropských zemích.
Zásadním bodem společného návrhu Platformy je motivace vlastníků lesů k tomu, aby i v budoucnu zajišťovali ekosystémové služby, které jsou spojeny s vysokými náklady na péči o les, ale neprochází trhem.
S požadovanými změnami lesního zákona a důvody, které k nim vedou, chtějí zástupci Platformy podrobně seznámit pana ministra osobně na lednovém setkání.
Více o Platformě za novelizaci lesního zákona
Společný postoj Platformy za novelizaci lesního zákona podporují následující instituce:
- Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL)
- Český svaz ochránců přírody (ČSOP)
- Lesnická a dřevařská fakulta Mendelovy univerzity v Brně
- Pro Silva Bohemica
- Asociace lesnických a dřevozpracujících podniků (ALDP)
- Svaz zaměstnavatelů dřevozpracujícího průmyslu (SZDP)
- Česká lesnická společnost (ČLS)
- Asociace soukromého zemědělství (ASZ)
Jde o historicky nejširší shodu zástupců různých zájmových stran ve věci zásadních principů a požadavků, které má přinést nová právní úprava o lesích. V závěru roku Platforma představila na TK v Praze
8 zásadních požadavků:
- Samostatné lesní úřady
- Volnější ruce pro vlastníky lesů
- Vhodná adaptační opatření, zejména prodloužení lhůt pro zalesnění holin a zajištění mladých lesních porostů
- Podpora dobrovolného sdružování drobných vlastníků lesů
- Inovace lesnických postupů, vzdělávání a osvěta
- Aktivní prevence škod způsobených zvěří
- Zavedení platby za ekosystémové služby
- Zlepšení životního prostředí v lesích
Návrh novely v paragrafovém znění
- ke stažení v .pdf pod tímto odkazem