1. Jaká je aktuální situace na majetku kde hospodaříte? S jakými výzvami se potýkáte?
Naše společnost hospodaří na 2329 ha lesů města Trutnova. I na našem majetku se potýkáme s kůrovcovou kalamitou. Sice v menším rozsahu než kolegové v jiných částech republiky, ale přesto v posledních letech řešíme hlavně nahodilou kůrovcovou těžbu (60-90% těžby za poslední 4 roky). Situaci nám v některých částech obhospodařovaného majetku ztěžuje fakt, že je nesouvislý a prolíná se s majetky jiných vlastníků, hlavně státu a jiných obcí. Pomohlo by nám uvolnění pravidel pro arondace se státem. Tím by se otevřela cesta k ucelení majetku a snazšímu hospodaření.
2. Jak naléhavě vnímáte potřebu novely lesního zákona?
S ohledem na to, že náš lesní zákon je jeden z nejpřísnějších v Evropě a dále s ohledem na změny, které proběhly za dobu od jeho přijetí v devadesátých letech, je potřeba jeho zásadní novela, která by měla uvolnit pravidla pro lesní hospodáře při správě lesních majetků. V době klimatických změn a změn v požadavcích společnosti na služby, které má hospodaření v lese přinášet, hlavně výrazně vyšší užívání lesa k rekreaci, je potřeba, aby lesní hospodář neměl příliš svázané ruce. Umožní to různé přístupy k obhospodařování lesa a požadovanou pestrost druhové a prostorové skladby lesa. Dnes nikdo nevíme, jaké postupy, například při obnově nebo výchově lesa, jsou 100% správné. To se ukáže až časem.
3. Všechny požadavky společné Platformy za novelu lesního zákona jsou důležité pro budoucnost lesů. Pojďme se však tentokrát zaměřit na požadavek ohledně snížení administrativní zátěže nestátních vlastníků lesů. Jak velké je to konkrétně pro vás (a potažmo pro všechny vlastníky lesů) téma a proč. Co se stane, pokud nebude tento bod naplněn?
Administrativní náročnost je v dnešní době spojená hlavně s různými dotačními programy a příspěvky na hospodaření. Bylo by potřeba jejich zjednodušení, to by mohlo splnit zavedení platby na plochu.
Mohlo by vás zajímat: