„I z těchto důvodů považujeme za nezbytné zachování podpory na obnovu lesních porostů po kalamitě formou příspěvků na hospodaření v lesích dle nařízení vlády č. 30/2014 Sb., ale i prodloužení doby pro zalesnění v rámci chystané novely lesního zákona, které podpoří přirozenou obnovu lesů,“ hodnotí situaci předseda SVOL Jiří Svoboda a dodává: „Je potěšující skutečností, že se celkově, s výjimkou lokálních problémů zejména v regionech Vysočina, Východočeský a Plzeňský, dařilo plnit množstevní i kvalitativní požadavky vlastníků lesů na sadební materiál.“
Přestože je kvalita sazenic dobrá, v důsledku sucha dochází k velkým ztrátám úhynem dvou až tříletých převážně listnatých kultur v severních Čechách a na Táborsku. Se suchem však bojují lesníci v menší či větší míře na území celé republiky. Alarmující situace je také s přemnoženou spárkatou zvěří, která na nových porostech páchá stamilionové škody a brání úspěšné obnově lesů po kůrovcové kalamitě a jejich adaptaci na klimatickou změnu.
Dlouhodobou komplikací je z pohledu vlastníků rovněž zhoršená dostupnost pracovní síly. „Přetrvává dlouhodobý a zřejmě trvalý nedostatek pracovních sil v pěstební činnosti, zalesňovací práce jsou často realizovány zahraničními pracovníky bez předchozích zkušeností, což vede k preferenci obalovaného sadebního materiálu. Problémy jsou zejména v Severočeském regionu, část objemu zalesňování musela být posunuta na podzim 2023,“ uvádí Jiří Svoboda.
Co vyplynulo z průzkumu SVOL:
Vysočina – nedostatek sadebního materiálu s původem z PLO 16, LVS 4 a 5, konkrétně prostokořenných sazenic SM ve výškové třídě 36-50 a krytokořenných sazenic BK ve výškové třídě 51-70. Dostatek prostokořenných sazenic DB, DBZ, KL, LP, TR v požadovaných parametrech.
Východočeský region – lokálně nedostatek obalovaného SM, ojedinělé výtky na nedostatek prostokořenného MD, JD, DG, LP, OS a BB.
Plzeňský region – nedostatek JD bělokoré QP 26+ cm, částečně i obalovaného SM vhodné PLO/LVS 26+ cm. Přebytky prostokořenných sazenic DB, BK, JV, KL 26-50, 50+cm.
Lhůty objednávek sadebního materiálu u školkařských provozů – většinou standardní jako v předchozích letech, v případě většího objemu sazenic zůstávají poměrně dlouhé, obvykle půl roku až rok předem. V případě menších objemů byly objednávky vykryté v poloviční době.
Kvalita sadebního materiálu – hodnocena účastníky průzkumu jako dobrá, sazenice odpovídaly normě. U prostokořenného SM oproti předchozím rokům byla kvalita hodnocena jako nadprůměrná.
Zaznamenány byly ojedinělé stížnosti z Východočeského regionu a z Vysočiny na celkově nevyrovnanou kvalitu sadebního materiálu, horší ve srovnání s minulými roky, zejména u prostokořenného BK.
FOTO: VÚLHM