logo SVOL tisk

Soukromí vlastníci lesů: Na stole je kvalitní návrh novely zákona o myslivosti

23.2.2024

Soukromí vlastníci lesů na valné hromadě SVOL-komory soukromých lesů, která proběhla 22. února 2024 ve Křtinách, deklarovali podporu vládním návrhům zákona o myslivosti i zákona o lesích.

Soukromí vlastníci lesů na valné hromadě SVOL-komory soukromých lesů, která proběhla 22. února 2024 ve Křtinách, deklarovali podporu vládním návrhům zákona o myslivosti i zákona o lesích. Současně připomněli, že vlastníci lesů, kteří v důsledku kůrovcové kalamity ztratili na desetiletí těžební možnost, se bez finanční podpory ze strany státu neobejdou a nedokáží adaptovat lesy na klimatickou změnu. Proto nesouhlasí ze zvyšující se finanční zátěží dopadající na vlastníky prostřednictvím vládního konsolidačního balíčku a kritizují zejména zvýšení daně z nemovitosti lesních pozemků a nárůst byrokracie v lesnictví. Za nesprávné považují také navýšení DPH na palivové dřevo.

 „Chceme věřit, že se obě novely podaří prosadit napříč politickým spektrem, protože zdravé prosperující lesy jsou zájmem celé společnosti,“ uvedl předseda Komory soukromých lesů Richard Podstatzký. „Oba zákony spolu naprosto neoddělitelně souvisejí a bez jednoho nebude dobře fungovat druhý,“ zdůraznil s tím, že Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů (SVOL), jehož je Komora součástí, byl jedním z hlavních iniciátorů novelizace lesního zákona a změna myslivecké legislativy je dlouhodobým cílem sdružení. „V souvislosti se zákonem o myslivosti musím s poděkováním zhodnotit snahu ministra zemědělství Marka Výborného nalézt mezi zainteresovanými organizacemi kompromisy. Podporu tomuto zákonu vyjádřil i ministr životního prostředí pan Petr Hladík. Na stole tak máme kvalitní návrh zákona o myslivosti, který posouvá naši myslivost do 21. století, klade důraz na ochranu lesů a na práva vlastníků honebních pozemků, zachovává tradice v myslivosti a nabízí způsob prevence a řešení škod na lesních i zemědělských porostech,“ říká Richard Podstatzký. Prioritou Komory bylo snížení výměry minimální výměry honitby, otevření možnosti tvorby honiteb, umožnění individuálního práva lovu vlastníka či pachtýře na obhospodařovaných pozemcích, či liberalizace způsobů lovu. Ve svém usnesení valná hromada Komory SL žádá vládu České republiky, aby akceptovala návrh Ministerstva zemědělství v novelizaci zákona o myslivosti o snížení minimální výměry honitby na 250 ha, což je dlouhodobým cílem soukromých vlastníků lesů. Toto opatření povede k přímé redukci spárkaté zvěře, která dlouhodobě ohrožuje zdravotní stav lesů a jejich obnovu v kontextu zrychlující se klimatické změny, v takto vytvořených honitbách vlastních i společenstevních v nestátních lesích. Návrh novely zákona přináší pozitivní změny a většinově odpovídá dlouhodobému postoji SVOL, a proto SVOL s návrhem zákona jako celkem souhlasí.

V procesu projednávání lesního zákona se SVOL sdružil do platformy společně s dalšími organizacemi, jako jsou: Pro Silva Bohemica, Česká lesnická společnost, Asociace lesnických a dřevozpracujících podnikatelů, Český svaz ochránců přírody, Asociace soukromého zemědělství, Svaz zaměstnavatelů dřevozpracujícího průmyslu. Tato platforma předložila Ministerstvu zemědělství návrh novelizace lesního zákona. „Většinu navrhovaných změn se podařilo do předloženého návrhu zákona prosadit. Kvitujeme snahu vytvořit lepší legislativní prostředí pro zvládání vývoje přírodních, ekonomických i sociálních podmínek lesnického hospodaření a správy lesů; dále pak uvolnit vlastníkům lesů ruce pro samostatné rozhodování a snížit jejich administrativní zátěž,“ zmínil Richard Podstatzký. Vlastníkům lesů v návrhu lesního zákona naopak chybí zejména ustanovení o sdružování drobných vlastníků nebo snaha o reformu státní správy.

Nosným programem podpory vlastníků lesů zůstává pro rok 2024 nařízení vlády č. 30/2014 o finančních příspěvcích na hospodaření v lesích. Ministr zemědělství Marek Výborný, který se konference zúčastnil on-line, v této souvislosti uvedl, že: „Ministerstvo zemědělství má za cíl obstarat dostatek finančních prostředků tak, aby byly žádosti vypláceny ve stoprocentní výši. V roce 2024 může pro tyto účely využít zatím 2,1 mld. Kč, přičemž 1,1 mld. Kč je k dočerpání z Národního plánu obnovy a 1 mld. Kč jsou prostředky přidělené státním rozpočtem.“ Připomněl také, že tzv. „adaptační platba“ je mezidobím a do budoucna jsou jednoznačným směrem platby za ekosystémové služby.

Předseda SVOL Jiří Svoboda ve svém vystoupení zdůraznil, že vlastníci lesů se bez finanční podpory ze strany státu neobejdou. „Není příjemné být stále v roli prosebníků – naší prioritou je hospodařit v lesích trvale udržitelným způsobem s vyváženými třemi pilíři péče o les ekonomickým, ekologickým i sociálním. To však mnozí vlastníci nemohou. Řadě z nich nezbyly žádné hospodářské lesy, pouze lesní pozemky, na kterých musí les vypěstovat znovu. Kůrovec nám vystavil účet o mnoho miliard přesahující to, co vlastníci získali na kůrovcových kompenzacích. Všechno ostatní musí zaplatit z vlastní kapsy. Proto zásadně nesouhlasíme s další finanční zátěží vlastníků jako je zvýšení daně z nemovitosti z lesních pozemků, které celá společnost někdy až bezuzdně využívá.“

Mezi hosty v Křtinách nechyběl ministr životního prostředí Petr Hladík, místopředseda Senátu Tomáš Czernin, předsedkyně výboru pro životní prostředí Poslanecké sněmovny Jana Krutáková, vrchní ředitel sekce lesního hospodářství MZe Patrik Mlynář, a další.

Valná hromada Komory soukromých lesů byla volební. Na další dvouleté období byl předsedou Komory zvolen Richard Podstatzký, místopředsedou Constantin Kinský. Členy představenstva byli zvoleni Robin Ambrož, Francesco Kinský dal Borgo a Michael Podstatzký-Lichtenstein.