logo SVOL tisk

Ochrana smrkových lesů před kůrovci: Průvodce pro drobné vlastníky

27.8.2024

Česko v posledních letech zažívá rozsáhlou kůrovcovou kalamitu, která je výsledkem kombinace nepříznivých klimatických podmínek, nedostatku pracovních sil a poklesu cen dřeva. Tato situace vyžaduje od vlastníků lesů, včetně drobných vlastníků, zvýšenou pozornost a efektivní ochranu lesů před škůdci.

Význam drobných vlastníků v ochraně lesa

Drobní vlastníci lesa, kteří často nedisponují odborným personálem ani lesnickým vzděláním, mohou mít obtíže s realizací náročných těžebních prací a dalších opatření. Bez efektivní ochrany hrozí, že jejich lesy budou plošně napadeny kůrovci, což může vést k ekologickým i ekonomickým ztrátám.

V Česku tvoří lesy ve vlastnictví fyzických osob 19,12 % porostní plochy, což odpovídá přibližně 500 110 hektarům. Průměrná výměra těchto lesů je 1,34 hektaru, přičemž celá třetina vlastníků má lesy menší než 0,1 hektaru. Všichni vlastníci lesa, bez ohledu na velikost pozemku, musí spolupracovat s odborným lesním hospodářem (OLH), který zajišťuje odbornou úroveň hospodaření.

Legislativní povinnosti vlastníků lesa

Podle zákona č. 289/1995 Sb., o lesích, jsou vlastníci lesa povinni chránit les před škodlivými činiteli, včetně kůrovců. V případě přemnožení škůdců musí vlastník okamžitě zasáhnout a provádět opatření k jejich likvidaci, což zahrnuje monitorování výskytu škůdců a rychlé zpracování napadených stromů.

Přednostně by měla být prováděna nahodilá těžba, která zabraňuje šíření škůdců. Dříví vzniklé do 31. března musí být zpracováno do 31. května (v lesích nad 600 m n. m. do 30. června), aby se zabránilo dalšímu šíření škodlivých organismů.

Hlavní kalamitní škůdci smrkových porostů

V českých smrkových lesích jsou nejvýznamnějšími biotickými škůdci lýkožrout smrkový, lýkožrout lesklý a lýkožrout severský. Lýkožrout smrkový napadá především kmeny starších smrků, ale při přemnožení může napadat i mladší stromy. Lýkožrout lesklý se často objevuje v horních částech kmene a korunách, zatímco lýkožrout severský napadá pouze stojící stromy.

Metodika ochrany smrkových porostů pro drobné vlastníky

Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti (VÚLHM) vyvinul certifikovanou metodiku „Ochrana smrkových porostů před kůrovci pro drobné vlastníky lesa“, která je určená pro vlastníky lesů do 50 ha. Metodika vznikla v rámci projektu Ministerstva zemědělství ČR nazvaného „Udržitelné hospodaření v lesích drobných vlastníků“.

Tato metodika nabízí praktické postupy pro prevenci, kontrolu a ochranu smrkových lesů před kůrovci. Jejím cílem je snížit riziko napadení smrků a efektivně řešit situace, kdy již k napadení dojde. Aktivní ochrana lesa podle této metodiky může výrazně snížit ekonomické ztráty, například pokles ceny napadeného dříví nebo potřebu předčasné těžby a obnovy porostů.

Na lokalitách, kde je smrk přirozenou součástí dřevinné skladby nebo je považován za žádoucí hospodářskou dřevinu, pomáhá metodika zajistit dlouhodobou produkci porostů. V oblastech nepůvodního rozšíření smrku, kde dochází k chřadnutí porostů, může metodika oddálit jejich finální rozpad a prodloužit dobu obnovy.

Metodika rovněž zdůrazňuje význam dodržování lesní hygieny, včasné asanace atraktivního dříví pro škůdce a pečlivého vyhledávání napadených stromů. Ochranné zásahy zahrnují rychlé zpracování napadených stromů a asanaci dřeva, aby se zabránilo šíření škůdců do sousedních lesních majetků.

Ekologický a ekonomický přínos metodiky

Hlavním cílem metodiky je poskytnout přehledné a dostatečně podrobné informace k problematice ochrany lesa před smrkovými druhy kůrovců, především skupině menších (tzv. drobných) vlastníků lesa, tj. zejména vlastníkům do výměry 50 ha lesa, a jejich odborným lesním hospodářům. Záměrem publikace je těmto vlastníkům lesa, kteří obvykle nedisponují odborným lesnickým vzděláním nebo vlastním odborným personálem, poskytnout přehledný souhrn legislativně zakotvených povinností vlastníka lesa ve vztahu k  ochraně smrkových porostů před kůrovci a představit nejdůležitější postupy a metody prevence, kontroly, ochrany a obrany proti nim.

Metodika se týká velmi podrobně pouze jedné oblasti péče o les, byť navýsost důležité, a to ochrany lesa. Vlastníkům drobných lesů rovněž doporučujeme  publikaci SVOL „Správná lesnická praxe v pěstební a těžební činnosti, příručka pro vlastníky lesů do 50 ha“, 2. aktualizované vydání, kterou SVOL vydal za finanční podpory Ministerstva zemědělství v rámci realizace projektu "Prezentace nestátních lesů na veletrhu Silva Regina 2024" v dubnu 2024. Tato publikace je praktickou pomůcku pro hospodaření shrnující zásady správné lesnické praxe. Vedle legislativních požadavků na lesní hospodaření je proto součástí této příručky rovněž popis způsobu provádění jednotlivých pěstebních a těžebních činností v lese. V části týkající se ekonomiky hospodaření shrnuje také všechny aktuální možnosti k získání finanční podpory či příspěvků na hospodaření v lesích.

Publikace ke stažení ZDE

Mimořádná kůrovcová kalamita v uplynulých letech jasně prokázala, že v Česku zásadně chybí pomoc drobným vlastníkům lesů při zpracování kalamit, nákupu sazenic a materiálu, zalesňování, uvedení dřeva na trh apod. Z tohoto důvodu SVOL inicioval novelu zákona o lesích, která legislativně a finančně podpoří vznik a fungování dobrovolného sdružování zejména drobných vlastníků lesů, tj. vznik hospodářských a službových spolků. Jedná se o dlouhodobě osvědčený model pomoci drobným vlastníkům lesů v Bavorsku, Rakousku, Finsku a dalších evropských zemích, který vlastníkům drobných lesů dokáže prakticky pomoci v soustavnější a odbornější péči o jejich majetky, ale zejména právě v krizových situacích.  V návrhu novely, který byl předložen k projednání ve vládě, tento návrh postrádáme. SVOL udělá vše pro to, aby pozměňovací návrh v tomto duchu byl přijatý během projednávání zákona v parlamentu.

Metodika je dostupná ke stažení na webu VÚLHM