Výdaje na podporu lesního hospodářství měly příští rok podle návrhu státního rozpočtu klesnout na půl miliardy korun, letos sektor hospodaří s částkou 2,1 miliardy korun. „Mohu garantovat, že částka bude v rámci struktury ministerstva zemědělství povýšena na 1,5 miliardy,“ řekl Výborný. K navýšení rozpočtu ale nedojde - peníze na podporu nestátních vlastníků lesů sežene podle něj ministerstvo buď z prodeje emisních povolenek, případně je přesune z jiných kapitol rozpočtu.
„S ministerstvem financí mám dohodu, jak bude vypadat vnitřní struktura rozpočtu. Jakým způsobem a koho podpoříme v tuto chvíli dokončujeme,“ uvedl ministr. Sdružení v reakci uvedlo, že navýšení nevyřeší dlouhodobý problém financování lesního hospodářství. „Podle našich propočtů je třeba asi čtyři miliardy ročně. Tyto prostředky jsou zásadní zejména pro vlastníky, kteří byli postiženi kůrovcovou kalamitou,“ řekl ČTK předseda SVOL Jiří Svoboda.
Vlastníci lesů si také stěžují, že někteří z nich ještě neobdrželi peníze za žádosti podané v loňském roce. Výborný uznal, že některé podpory nestátním vlastníkům lesů se vyplácí teprve nyní, což nepovažuje za dlouhodobě udržitelný způsob podpory lesníků. „Musím být schopen plnit sliby a závazky vůči vlastníkům lesů,“ doplnil.
Kromě podpory lesníků považuje Výborný za priority v rozpočtu pro příští rok pozemkové úpravy. „Dovedl bych si představit, že budeme mít o 1,5 až dvě miliardy korun na realizaci pozemkových úprav navíc, protože to jsou důležité věci,“ sdělil. Aktuálně je podle něj úřad schopný poskytovat na pozemkové úpravy, tedy například stavbu polních cest, obnovu rybníků či mokřadů, necelé dvě miliardy ročně.
Za důležité považuje Výborný také to, že se v rozpočtu v příštím roce počítá se dvěma miliardami na podporu zemědělců. Část peněz zachová úřad podle Výborného v dotacích, část přesune do Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu na podporu úroků nebo pojištění. „(Peníze) mají řešit ne plošnou podporu všem, ale primárně tam, kde se v tuto chvíli cítíme nejvíc ohrožení, to je segment středních podniků,“ doplnil Výborný. Částka bude podle něj rozdělena mezi zemědělce s komplexní výrobou, podpořit chce i náročné obory a citlivé komodity, tedy například pěstitele ovoce, zeleniny, nebo cukrové řepy.
Ministerstvo zemědělství bude podle návrhu státního rozpočtu příští rok hospodařit s výdaji přes 58,7 miliardy korun, což je zhruba o pět miliard korun více než letos.
Zdroj: ČTK