Navrhovaná změna poskytne větší flexibilitu při řešení socioekonomických výzev vyplývajících z pokračujícího rozšiřování areálu výskytu vlků v Evropě a zároveň zachová příznivý stav z hlediska ochrany pro všechny populace vlků v EU. Změna statusu ochrany vlka podle Bernské úmluvy je nezbytným předpokladem pro jakékoli změny jeho statusu na úrovni EU.
Vlk je v současné době veden jako přísně chráněný druh (příloha II Bernské úmluvy). Smluvní strany úmluvy musí mít zavedena opatření k jeho zachování.
Stav ochrany vlka vykazuje v posledních několika desetiletích pozitivní trend. Tento druh se úspěšně zotavil na celém evropském kontinentu a odhadovaná populace se za 10 let téměř zdvojnásobila (z 11 193 v roce 2012 na 20 300 v roce 2023).
Tato pokračující expanze vedla k socioekonomickým problémům, zejména pokud jde o soužití s lidskou činností a škody na hospodářských zvířatech. Podle nejnovějších dostupných údajů z členských států se odhaduje, že vlci v EU každoročně zabijí nejméně 65 500 kusů hospodářských zvířat.
Cílem navrhované změny je zařadit vlka na seznam chráněných druhů (přesunutím druhu do přílohy III Bernské úmluvy). To znamená, že jeho ochrana musí být zajištěna pomocí vhodných a nezbytných opatření. Jakékoli využívání tohoto druhu musí mimo jiné udržet vlčí populaci mimo nebezpečí a být v souladu s vědeckými a ekologickými požadavky.
Další kroky
Komise nyní předloží návrh sekretariátu Bernské úmluvy. Dodatek k Bernské úmluvě musí být přijat dvěma třetinami jejích smluvních stran. Změny příloh vstupují v platnost tři měsíce po přijetí.
Změna úrovně ochrany by nebyla v EU okamžitě použitelná. Jakmile změna dodatků Bernské úmluvy vstoupí v platnost, EU bude moci změnit odpovídající přílohy směrnice o stanovištích – právního předpisu EU, který provádí Bernskou úmluvu – s cílem přizpůsobit úroveň ochrany vlků ve svém vnitřním právním řádu.
Bern Convention: EU will propose changing the conservation status of wolves - Consilium (europa.eu)