logo SVOL tisk

EUDR: neefektivní, nadbytečný, neřeší podstatu problému

4.4.2025

SVOL považuje za nepřijatelné, aby svět nadále každoročně přicházel o 10 milionů hektarů lesa. Nebráníme se přijmout opatření, která by umožnila dosažení tohoto cíle. Po vyhodnocení našich zkušeností s využíváním Nařízení Evropského parlamentu a Rady EU č. 995/2010, kterým se stanoví povinnosti hospodářských subjektů uvádějících dřevo a dřevařské výrobky na vnitřní trh EU (EUTR), musíme konstatovat, že ačkoliv cíle EUTR nebylo dosaženo, EU se rozhodla rozšířit kontrolovanou komoditu dřevo o dalších šest komodit.

EUDR je bohužel příkladem, kdy řešení reálného problému je navrženo bez kvalitní analýzy stavu. Při schvalování EUDR převládla environmentální vize EU „něco udělat“, aniž by byly zpracovány a europoslancům předloženy reálné analýzy efektivity navržených řešení. Výsledkem je, že přes enormní rozsah nových povinností EUDR nemá šanci očekávaných výsledků dosáhnout! A to v době, kdy EU předložila například Kompas konkurenceschopnosti, který varuje, že produktivita Evropy v posledních 20 letech zaostává za ostatními velkými ekonomikami a je naléhavě nutné přijmout opatření k oživení konkurenceschopnosti Evropy. EUDR směřuje přesně opačným směrem!

Hlavní argumenty, proč nemůže být dosaženo cílů EUDR:

  1. Neexistuje vědecká metoda (natož provozně dostupná metoda), která by umožnila ověřit místo produkce komodity s dostatečnou přesností dle požadavků. Například izotopová analýza stabilních izotopů může teoreticky pomoci určit region původu komodity, ovšem v praxi tento postup naráží na neexistenci průkazných vzorků pro porovnání.
  2. Neexistuje způsob, jak si může hospodářský subjekt dovážející relevantní produkty ověřit místo produkce komodity obsažené v relevantním výrobku. Certifikační systémy se prokázaly jako neúčinné pro tento účel.
  3. Neexistuje způsob, jak si může obchodník ověřit, zda místo produkce komodity uvedené v prohlášení o náležité péči je totožné se skutečným místem produkce.
  4. Neexistuje možnost pro hospodářské subjekty nebo obchodníky, jak ověřit kompletní dodavatelský řetězec původu komodity obsažené v relevantním výrobku. Nelze prokázat/ověřit pravost doložených faktur, doprovodných dokumentů a prohlášení o původu od dodavatele zboží právě ze třetích zemí, kde k odlesňování dochází.
  5. Neexistují informační zdroje v dostatečném rozlišení pro posouzení odlesnění nebo znehodnocení lesů (s výjimkou Evropské unie, kde riziko odlesnění je minimální, nebo spíše nulové).
  6. Sady leteckých nebo družicových snímků nejsou k dispozici v reálném čase. Hospodářské subjekty tak budou provádět posouzení, zda relevantní produkty jsou v souladu s EUDR, na základě neaktuálních snímků dálkového průzkumu Země.

Z výše uvedených argumentů je zřejmé, že pokud bude chtít subjekt z třetích zemí uvést na trh EU relevantní produkt, který nebude splňovat požadavky EUDR, má mnoho způsobů, jak toho dosáhnout, aniž by byl kontrolními orgány odhalen. Nedostatky EUDR jsou takového rozsahu, že jej dle našeho názoru nelze „opravit“.

Je nutné si otevřeně přiznat, že EUDR nikdy nebude plnit očekávaný účel. Apelujeme proto na vedení Evropské komise, naše europoslance, ministra zemědělství a další subjekty, aby pomohli zabránit uvalení zbytečných povinností na statisíce subjektů. Schválená opatření jsou nefunkční, neefektivní, a tudíž i nadbytečná. EUDR s sebou bohužel také nese enormní rizika úniku dat, která mohou zásadním způsobem ohrozit konkurenceschopnost povinných subjektů v EU vzhledem k naprostému rozkrytí jejich obchodních vazeb.

Je třeba odmítnout  snahy různých zainteresovaných stran vykreslovat dopady EUDR lépe, než tomu ve skutečnosti bude a zastírat pravdivý stav věcí. EUDR by měl ochránit poctivé evropské producenty a nevytvářet dojem, že dokáže zkontrolovat nezkontrolovatelné.