logo SVOL tisk

SVOL a ALDP žádají předsedkyni Evropské komise o zásadní revizi nařízení EU o odlesňování (EUDR)

6.5.2025

Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) a Asociace lesnických a dřevozpracujících podniků (ALDP) se písemně obrátily na předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyen s žádostí o zásadní revizi a zjednodušení nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2023/1115 ze dne 31. května 2023 o uvádění určitých komodit a produktů spojených s odlesňováním a znehodnocováním lesů na trh Unie a o jejich vývozu z Unie, kterým se zrušuje nařízení (EU) č. 995/2010 (“EUDR“).

 

Zmíněné organizace zdůrazňují, že současné znění evropského nařízení nedokáže čelit dovozu dřeva a produktů ze třetích zemí, kde k odlesňování nebo degradaci lesů skutečně dochází, ale v kontrastu s tím přináší nadbytečnou byrokratickou zátěž, zvýšené finanční náklady a omezení konkurenceschopnosti vlastníků lesů v EU a zpracovatelů domácí suroviny.

Ve společné žádosti o zásadní revizi EUDR odkazují SVOL a ALDP na základní mechanismy kontroly zákonnosti těžby dřeva v České republice. Plocha lesů v České republice trvale roste díky dlouhodobému uplatňování principu trvalosti a vyrovnanosti lesního hospodaření. “V České republice, ale jistě i v řadě dalších členských států EU, k odlesňování a znehodnocování lesů dle dikce EUDR nedochází,” říká předseda SVOL Jiří Svoboda. „Žádáme proto, aby do nařízení EUDR byla zařazena vedle stávajících tří kategorií (nízké, standardní, vysoké riziko) další, nová kategorie pro bezrizikové země,” píše se ve zdůvodnění žádosti.

Jako další pádný argument pro revizi EUDR uvádějí SVOL a ALDP velké riziko pro hospodářské subjekty nebo obchodníky V EU, protože neexistuje prakticky žádný způsob, jak ověřit kompletní dodavatelský řetězec původu komodity obsažené v relevantním výrobku při dovozu ze třetích zemí, kde k odlesňování dochází. Nelze prokázat/ověřit pravost doložených faktur, doprovodných dokumentů a prohlášení o původu od dodavatele zboží z těchto zemí.

SVOL i ALDP upozorňují na nefunkčnost informačního systému k administraci „Prohlášení o náležité péči”, který je zásadním předpokladem použitelnosti nařízení. Zdůrazňují, že ani osm měsíců před uplynutím odkladu účinnosti nařízení nejsou známy odpovědi na celou řadu problémů a rizik. Dokončené nejsou ani podklady pro školení informačnímu systému EUDR, výuková videa jsou přeložena pouze pro několik málo členských států (pro ČR nikoliv).