logo SVOL tisk

Jak to vidím já (2. díl) - Obnova borového lesa očima Ing. Jiřího Nováka z VÚLHM, v. v. i.

10.5.2019

Přestože se v souvislosti s kůrovcovou kalamitou nejčastěji skloňují smrkové lesy, také borové lesy zažívají těžké časy. Kromě škůdců je ničí sucho (ostatní dřeviny jim ve velké konkurenci vláhu berou), jmelí a neustávající suchý vítr nebo polomy.

Jak přistupovat k obnově borových lesů a péči o ně vysvětluje na videu Ing. Jiří Novák z VÚLHM, v. v. i., vedoucí výzkumné stanice Opočno.

Na video se můžete podívat ZDE.

K problematice borových lesů chystáme pro vlastníky lesů další materiály. V dalším dílu seriálu se na jednotlivé příčiny hynutí borových lesů a pčinná opatření podíváme blíže.

Všem vlastníkům lesů doporučujeme k pozornosti novou metodiku "Tvorba směsí s douglaskou", která je ke stažení na tomto odkazu.

Douglaska tisolistá, jejíž domovinou je území Kanady, USA a Mexika je v našich lesích zatím zastoupena velmi zřídka - její podíl činí 0,2 %.

"Ve srovnání s domácími jehličnany douglaska neochuzuje domácí rostlinná společenstva a je na většině stanovišť dřevinou zpevňující a na vybraných stanovištích i meliorační. Druhým faktorem, který minimalizuje případná rizika, je doporučení pěstovat douglasku zásadně ve směsích,“ zmiňují autoři metodiky, kterou zpracoval kolektiv vědeckých pracovníků z Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i., Výzkumné stanice Opočno v rámci projektu Národní agentury pro zemědělský výzkum „Uplatnění douglasky tisolisté v lesním hospodářství ČR“.

Zajímá vás douglaska? Přečtěte si více o tom, jak pěstovat douglasku ve směsích.

Seriál Jak to vidím já: Les očima lesníků

1. díl: Ing. Martin Fojt, správce Kolowratského majetku