logo SVOL tisk

Jak to vidím já (19. díl) – Karin Hendrickx: “Svůj les bych nikdy neprodala”

16.11.2022

Jestli na někoho dopadly problémy spojené s kůrovcovou kalamitou v posledních letech extrémní silou, tak na drobné vlastníky. Drtivá většina z nich přistupuje k péči o les zodpovědně a s láskou. Karin Hendrickx, která vlastní 62 ha lesa na jihu Čech (Čimelice) o tom ví své…

Jaké jsou lesy, které vlastníte?

Les, který mám v péči, byl původně součástí většího rodinného majetku. Je to v podstatě okraj rozsáhlejších lesních porostů a snad i díky tomu, je mnohem více smíšený. Rodina odkoupila les spolu s dalším od řádu Premonstrátů ve 20. letech 19.stol. Po Sametové revoluci byl zestátněný les navrácen v rámci restitucí.

Jak přistupujete k péči o svůj les – jak ho postihla kůrovcová kalamita, jak dalece řešíte jeho adaptaci na klimatickou změnu, aby tady zůstal pro další generace?

V začátku kůrovcové kalamity, když jsem viděla, jak les postihuje, se mi vážně chtělo často brečet. Byla to apokalypsa. V určitém okamžiku jsem si ale řekla dost, nejde žít tím, jak to bývalo, je nutné se začít dívat dopředu. Najít způsob skladby lesa, který tady bude fungovat. Došlo mi, že se ocitám v tom vzácném čase, kdy to můžu udělat líp pro budoucí generace. Jsem na začátku. To mě nakoplo. Snažím se účastnit odborných seminářů a měnit “zajeté koleje” ohledně druhové skladby  přímo v provozu :-)

Ocitla jste se někdy na hranici sil ve smyslu – už nemůžu, raději les prodám?

Prodat les si neumím představit, ale obavy, aby se mi to podařilo vše ufinancovat, jsem měla mnohokrát. Je to takový střídavý pocit Ferdy mravence a brouka Pytlíka... Prostě někdy se daří lépe, než jindy. Ale vzát to nehodlám. Upřímně věřím, že novela lesního zákona dá vlastníkům vice důvěry k tomu, aby mohli na svém vlastním majetku hospodařit.

IMG 9620

Napřed se (v minulých dvou letech) dřevo prodávalo téměř pod výrobními náklady (nebo dokonce skutečně pod nimi), energetická krize však situaci v posledním roce otočila. Mnoho lidí si myslí, že nyní jsou vlastníci lesa “za vodou”, když je dřevo tak drahé. Setkáváte se s takovými reakcemi?

Ano, ale většina tak reagujících je ochotná mě vyslechnout a nechat si vysvětlit, jaký je to nesmysl, co všechno péče o les obnáší, jak nákladný celý proces je a k čemu všemu například v souvislosti s obnovou lesa nás zákon zavazuje.

V červnu 2022 jste patřila mezi majetky pořádající pro veřejnost akci Den otevřených lesů SVOL. Jaký ve Vás s odstupem času zůstal dojem?

Ráda na akci vzpomínám. Uvědomila jsem si, že mě ta interakce baví. Samozřejmě v mém malinkém světě je to velice osobní, přišli rodiny s dětmi, které zde chodí na procházky a houbaří. Zajímali se o to, co a proč se s lesem děje. Takoví lidé Vám vevyhodí pytle odpadků do lesa, naopak je vidět, že děti k lásce a úctě k přírodě vedou. Je to velmi nadějeplné!

Kde ve svém lese to máte nejraději? Které místo je vaše nejzamilovanější a proč?

Míst je mnoho, vlastně všude. Dojímá mě každá snaha života – myslím tím každé semínko, které se dere a snaží se vybojovat své místo na slunci. Takže tímto pohledem je les prostě čirý zázrak, magické, čarokrásné místo, zelený chrám, snímající z Vás, v tom momentě, každou tíhu. Les je svědek času, vidíte na něm dotek desetiletí, dobré roky I ty horší. Stačí se jen zastavit a dívat, nechat na sebe les působit. Je to nejlepší terapie. 

IMG 2202

Mohlo by vás zajímat:

Volnější ruce pro vlastníky lesů jsou jedním z bodů požadavků Platformy za novelizaci lesního zákona. Tento bod požaduje: 

  • redukce stávajících závazných ustanovení lesních hospodářských plánů
  • úplné vypuštění závazných ustanovení lesních hospodářských osnov
  • snížení administrativy u úmyslných i nahodilých těžeb (např. eliminace žádostí o výjimky z velikosti holé seče)
  • nové definice holiny, přírodě bližšího hospodaření a výběrné těžby
  • vedle stávajících způsobů lesnického hospodaření podpora rozvoje méně využívaných systémů hospodaření - zejména podrostních, výběrných, nízkých a středních lesů
  • větší podpora přirozené obnovy lesa
  • finanční podpora přírodě bližšího hospodaření
  • celková adaptace českých lesů na klimatickou změnu
  • snížení byrokracie při správě lesa
  • přenesení větších rozhodovacích pravomocí na vlastníky lesů
  • větší využití tvořivých sil přírody
  • dostupnost dříví na trhu
  • konkurenceschopnost českých vlastníků lesů

Další podrobnosti naleznete ZDE